Window-Eyes Ekran Okuma Programı

Windows Me, 2000, XP,2003 ve Vista işletim sistemleriyle mükemmel uyumu sayesinde görme engelli kimseler için vaz geçilmez bir çözümdür.Window-Eyes Görme engelli kullanıcılarına, neyi nasıl ve ne kadar duyacakları konusunda özgürce seçim yapma imkanı verir. Ayrıca kabartma ekran kullanan görme engelliler de Window-Eyes programının son derece gelişmiş kabartma ekran desteği ile ekranda görüntülenen bilgiye Braille formatta ulaşabilirler.
Ancak bütün bunların ötesinde Window-Eyes’ı benzerlerinden daha farklı ve güçlü kılan asıl özellik
bilgisayar dünyasında yaygın olarak kullanılan bir çok programla uyumlu ve sorunsuz çalışmasıdır.
Uyum sorunu olan yazılımlarla Window-Eyes programı arasında gerekli uyumu sağlamak son derece kolaydır. Bu işlem için Window-Eyes programının görme engelliler tarafından kolaylıkla kullanılabilen özelliğinden faydalanılır. Window-Eyes programıyla başka yazılımlar arasında uyum sağlama işlemi script yazma ve programcılık gibi ileri düzey bilgisayar bilgisi gerektirmez.

Window-Eyes, her uygulama için spesifik ayarlar (ses ve konuşma ayarları gibi…) yapabilme imkanı verir. Window-Eyes programının geliştirilmesinde kullanıcı ihtiyaçları en önemli belirleyici faktör olmuştur. Kullanıcıların bilgiye kolay ve sorunsuz erişimini sağlamak üzere Window-Eyes geliştirilirken Microsoft, Adobe, Macromedia, ve  PeopleSoft gibi yazılım dünyasının önde gelen firmalarıyla işbirliğine gidilmiştir.

Neden Window-Eyes?

Window-Eyes programı kullanıcılarına benzerlerinnin sağladığı faydalardan çok daha fazlasını sağlar. Programa sahip olmanın bazı avantajları:

Window-Eyes Bireysel ve kurumsal kullanıcılara daha ekonomik şartlarda sunulur
Programın kanun dışı kullanımını önlemek amacıyla yetki anahtarı yerine seri numarası kullanılır.
Böylece kullanıcılar yetki anahtarını çeşitli sebeplerle kaybetmekten kaynaklanan sorunlarla karşılaşmazlar.
Window-Eyes programı benzerlerinden daha fazla kabartma ekran desteğine sahiptir.
Window-Eyes kullanıcıları Windows işletim sisteminin hangi sürümünü kullanırlarsa kullansınlar aynı ücretle programa sahip olurlar; Windows XP Home ve Pro sürümleri için fiyat farkı uygulanmaz.
Window-Eyes programının kısayol tuşları kullanıcı tarafından düzenlenebilir.
Görme engelli kimseler fiziksel fareyi kullanamazlar ancak Window-Eyes programının kısayolları sayesinde fare okunu hareket ettirerek ekranı fare yardımıyla da dolaşabilirler.
Window-Eyes programıyla başka yazılımlar arasında uyum sağlamak son derece kolaydır; bu işlem için programcılık ve script yazma gibi ileri düzey bilgisayar bilgisi gerekmez
Fare oku hareket ettikçe altında bulunan metin Window-Eyes tarafından seslendirilir.
Özellikle kütüphane, laboratuvar gibi birden fazla kullanıcıların bulunduğu ortamlar düşünülerek geliştirilen çoklu kullanıcı özelliği ile farklı kullanıcı profilleri oluşturmak mümkündür. Böylece her kullanıcı kendi seslendirme ve okuma ayarlarını program üzerinde kaydederek programı kendi ihtiyaçları doğrultusunda özgünleştirebilir.
Bu ve benzer avantajları sebebiyle Window-Eyes görme engelli bilgisayar kullanıcılarının erişilebilirlik ihtiyaçlarına eksiksiz cevap verir.

Özellikler:

 • Windows 9X, Me, 2000, XP, ve 2003 işletim sistemleriyole mükemmel uyum
 • Excel 2000/XP/2003 uygulamalarıyla eksiksiz ve sorunsuz uyum
 • Word 2000/XP/2003 uygulamalarıyla eksiksiz ve sorunsuz uyum
 • Internet Explorer ve Mozilla Firefox tarayıcılarıyla mükemmel uyum ve güçlü internet erişim özelliğiBaşlangıç, orta ve ileri düzey kullanıcılar için farklı menü konfigürasyonları
  MSAA (Microsoft Aktif erişilebilirlik) desteği
 • Kısayol tuşlarının kullanıcı tarafından değiştirilebilme özelliği (Bu özellik sayesinde kullanıcılar Window-Eyes kisayol tuşlarini diğer ekran okuyucu programların kısayol tuşlarıyla uyumlu hale getirebilirler.)
 • Fare okunun  üzerinde bulunduğu metinleri okuyabilme özelliği (Bu özellik sayesinde görme engelliler fareyi kullanamasalar da Window-Eyes kısayollarından faydalanarak farenin sunduğu kolaylıklara erişebilirler.)
 • Benzerlerinden daha fazla kabartma ekran desteği
  Yaygın olarak kullanılan tüm yazılımlarla uyum (özel durumlarda basit düzenlemelerle uyum sorunu giderilir)
 • Türkçe seslendirici desteği
  Ücretsiz DECtalk Access 32 seslendirici
  Ücretsiz Microsoft seslendirici
  Ücretsiz  Eloquence seslendirici
 • Adobe PDF ve Macromedia Flash desteği veren ilk ekran okuyucu olma özelliği.
 • Çoklu kullanıcı özelliği (Bu özellik daha çok kütüphane, laboratuvar gibi birden fazla kullanıcının bulunduğu ortamlarda her kullanıcının program üzerinde kendi ihtiyaçlarına uygun seslendirme ve okuma ayarları yaparak bu ayarları korumasına imkan sağlar.)